Корисні поради: що робити, якщо розбив ртутний термометр?

Дата: 08.11.2020 12:32

Головне управління ДСНС України у Донецькій області інформує

Корисні поради: що робити, якщо розбив ртутний термометр?

Опубліковано: 05.11.2020, 15:00

У кожному будинку є медичний термометр, який ми всі хапаємо при перших ознаках нездужання... Але може статися і так, що до проблем зі здоров’ям призведе сам термометр - якщо його розбити.

Ртуть - речовина 1-го класу небезпеки, особливо шкідливі її пари. У стандартному термометрі міститься до 5 грамів ртуті. Якщо термометр розбився в житловій кімнаті із середнім об'ємом приміщення 50 кубічних метрів, то при випаровуванні всієї ртуті (а випаровуватися вона починає при будь-якій плюсовій температурі, причому чим вища температура, тим швидше відбувається випаровування) концентрація парів ртуті в кімнаті досягає 100 мг на кубометр, що в 30 тисяч разів більше гранично допустимої концентрації у житловій зоні. У реальних умовах (з урахуванням вентиляції) при розбитті медичного термометра в кімнаті площею 12-18 м²  концентрація парів ртуті через кілька годин перевищує в 50-100 разів. Але і це не мало, погодьтесь? Ясна річ, що тривале знаходження в атмосфері з такими концентраціями ртуті в повітрі небезпечно для здоров'я.

Що робити, щоб не отруїтися парами ртуті?

1. Відкрийте вікна - забезпечте доступ свіжого повітря і кращу вентиляцію.
  2. Виведіть з приміщення людей, в першу чергу дітей.
  3. Обмежте доступ людей в приміщення (закрийте двері) з метою:
  • Зменшення розповсюдження парів ртуті в суміжні кімнати.
  • Виключити рознос ртуті по суміжних кімнатах на взутті (постелити килимок або ганчірку, змочену розчином марганцівки, на вході).
  • Після цього приступаємо до самого процесу демеркуризації.

Як проводити демеркуризацію ртуті?

Надівши гумові рукавички, обережно зберіть у будь-яку герметичну тару з щільно прилеглою кришкою (наприклад, в скляну банку) всі осколки градусника, ну і звичайно, в першу чергу, кульки ртуті. Майте на увазі!  Питома вага ртуті дуже висока (вона більш ніж в 13 разів важче води). При падінні вона може розлетітися на кілька дрібних кульок і, зрозуміло, закотитися в будь-яку тріщинку. Щоб зібрати всю ртуть без залишку скористайтеся підручними засобами. Вам допоможуть: медична груша з тонким наконечником, емальований совок, лейкопластир, скотч, пластилін, замазка і т.п.

УВАГА! Пам'ятайте, що збір крапель ртуті та осколків треба здійснювати від периферії до центру приміщення.

Якщо ртуть розсипалася по килиму чи іншому покриттю з дрібними ворсинками та / або тріщинами, можете після ручного прибирання крапель пропилососити це місце звичайним побутовим пилососом. Звичайно, пилосос сприятиме роздування парів від зібраної ртуті, але він дозволить бути впевненим у відсутності непомічених вами частинок ртуті, які спокійно продовжують завдавати вам шкоду далі. Пилососити потрібно швидко (1-3 хвилини), щоб не надихатися парами ртуті. Зрозуміло, мішок для збору пилу після такого прибирання потрібно буде утилізувати, помістивши попередньо в герметичну ємність.

Після завершення даної роботи необхідно провести хімічну демеркуризацію. У домашніх умовах можна приготувати розчини з підручних засобів: перманганат калію (або попросту марганцівка) + вода або мильно-содовий розчин.

На завершення: всі відходи від термометра, що вам вдалося зібрати в герметичну тару для виключення подальшого забруднення території і вдома, треба здати на підприємство у вашому районі яке має право на утилізацію ртуті та її відходів.

ГУ ДСНС України у Донецькій області

Адреса цієї сторінки: https://dn.dsns.gov.ua/ua/Ostanni-novini/17033.html