ЗАБОРОНА ПІДПАЛУ ТРАВИ

Дата: 23.03.2020 19:08

Кожного року пізньої осені та  як тільки починається весна, повсюдно починаються пожежі, починає горіти пожухла трава. І підпалює її ніхто інший, як самі люди, які впевнені, що «роблять добро».

Насправді це пережиток минулих часів. Люди, які думають, що спалювання минулорічної трави необхідно, помиляються самі і вводять в оману інших.

Головна небезпека полягає в руйнуванні біоценозу екосистеми. Біоценоз - це єдність рослинності і тваринного населення, це взаємопов'язана сукупність мікроорганізмів, рослин, грибів і тварин, що населяють більш-менш однорідну ділянка суші або водойми.

Причин підпалу трав’яного покриву та рослинних решток існує безліч: скільки людей – стільки й думок. Однак реальних позитивних наслідків такого самовільного рішення фактично не прослідковується, в більшості випадків такі дії спричиняють негативні наслідки для екосистем.

До побутуючих причин підпалу належать:

• хуліганство;
  • стимулювання росту нової зелені та ранньої появи свіжої трави;
  • збагачення грунту добривом у вигляді золи;
  • спосіб спрощення та полегшення обробітку землі – не потрібно прибирати сміття та суху траву, старе листя та гілля, не потрібно здійснювати прополку від бур’янів  і чагарників;
  • економія палива шляхом спалювання минулорічної стерні, як альтернатива переорювання;
  • знищення личинок шкідників, кліщів і т.д.

Однак більшість із переліченого є надуманим, спростованим і ніяким чином не виправданим. А от серед наслідків варто підкреслити:

1) провокування лісових пожеж і знищення біоценозів екосистем (загибель живих організмів та їх домівок);

2) підпали після відновлення вегетації навесні є причиною збіднення видового складу лучних (лугових) трав, виживають лише найбільш стійкі і не вибагливі види трави та бур’янів;

3)загибель насіння рослин;

4)знищення корисної мікрофлори грунту, зокрема й тієї, яка сприяє стійкості рослин до різноманітних захворювань;

5)спалювання трави значно знижує родючість грунту. За дослідженнями науковців, при горінні сухостою температура полум’я досягає 300-400ºС. Внаслідок чого, навіть короткострокове нагрівання поверхні грунту до температури близько 200-300ºС є  достатнім для зменшення вмісту органічної речовини – гумусу, сполук азоту та загибелі зооценозу. Знищення органічних речовин грунту є не лише причиною зниження родючості грунту, але й причиною зниження рівня стійкості грунту до проявів вітрової та водної ерозії. За постійного спалювання сухої трави, родючі грунти, до прикладу, чорноземи просто не змогли б сформуватись, так як не було б необхідного для їх утворення постійного поповнення грунту органічними рештками. Здійснення таких щорічних спалювань сухої рослинності може призвести не тільки до зменшення вмісту органічної складової грунту, але й до погіршення його механічних властивостей;

6)загибель бодай однієї із ланок цілісного біоценозу, може потягнути за собою незворотні зміни в екологічній ситуації у бік погіршення;

7)темний, їдкий та густий дим, що виникає в результаті горіння трав – має свій негативний вплив і на здоров’я та рівень комфорту умов проживання людей у містах та селах. До того ж, при спалюванні трави та стерні в містах та поблизу, вздовж автошляхів,  супутньо згорають та вивільняються солі важких металів, що осіли на листі, траві або ж були поглинуті рослинами із грунту, а також залишки добрив та пестицидів. В результаті відбувається забруднення атмосферного повітря пилом, оксидами азоту, чадним газом, важкими металами і канцерогенними сполуками.

В останні роки описана проблема набуває все більших масштабів та потребує нагального вирішення. Саме задля цього на вищому рівні, Міністерством екології та природних ресурсів України, пропонується підвищення штрафів за випалювання рослинності складатиме до (запропонованих) 3060-6120 грн (від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Однак окрім підвищення  розміру фінансових покарань, варто нагадати населенню не лише про штрафні санкції, критичні наслідки, але й про альтернативи. Важливо нагадавати пересічним громадянам та землеробам, що клімат природної зони, у якій ми живемо, сприяє перегниванню трави за зиму, тому вона не перешкоджає появі нової свіжої зелені навесні. А щодо поводження зі стернею, після збору врожаю, то існують альтернативні способи використання стерні серед яких: відмова від збирання соломи при комбайнуванні, що зменшить затрати праці на 40–60%;  безпосереднє використання соломи як добрива – у вісім разів зменшує затрати праці на приготування і внесення органічних добрив.

Запобігти великим збиткам можна шляхом розумного підходу до обробітку полів та дбайливого ставлення до природи.

Фітосанітарна інспекція Донецької області закликає населення бути екологічно розумним, обачним, застережливим, пильним та уважним. Давайте разом запобігати виникненню масових пожеж, в які можуть перерости найменші загорання сухої трави. Не дозволяйте своїм близьким та знайомим проводити спалювання сухої рослинності та сміття. Почнемо формувати свою екологічну свідомість та екологічну культуру.Збережемо довкілля!!!!

І.М. Крупка
Головний спеціаліст відділу контролю за обігом
засобів захисту рослин  управління фітосанітарної
безпеки - державний фітосанітарний інспектор